Ideablog

Az adatból tudjuk: az IDEA Intézet szakértőinek blogja a politikai és társadalmi trendekről

Alkohol

3.5 millió felnőttnek vannak olyan családtagjai vagy barátai, akiknek alkoholfogyasztása miatt konfliktusok vagy viták fordulnak elő

A felnőtt népesség 45 százaléka tud olyan barátjáról, családtagjáról, akinek az alkoholfogyasztási szokásai miatt feszültségek, viták konfliktusok szoktak előfordulni. Közülük nagyjából 800 ezer főre tehető azok száma, akiknek több ilyen közvetlen ismerőse is van – ez derül ki az IDEA Intézet 2025. januárjában elvégzett felméréséből.

Az alkoholfogyasztásával járó társadalmi problémák mértékét többféle statisztikai adat alapján is lehet értelmezni, amelyek egymást kiegészítő vagy árnyaló következtetéseket nyújtanak. Az eltérő számok mögött többek között az alkoholbetegség, a problémás alkoholfogyasztás, a nagyivó viselkedés, stb. fogalmak definíciói és értelmezései állnak. Más eredményekre vezet, ha a számításokat kizárólag fiziológia, egészségügyi szempontok szerint végezzük, és másokhoz, ha a környezetre, a szélesebb társadalomra gyakorolt hatásokra is tekintettel vagyunk.

Az alkoholproblémák elterjedésének megbízható, statisztikai becslését ezentúl is többféle tényező nehezíti nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is. A hivatalos, kereskedelmi, fogyasztási adatokra alapozó becslések számára problémát jelent, ha a társadalom alkoholfogyasztásában fontos szerepet játszanak a privát körülmények között készített, vagy nem hivatalos, kereskedelmi csatornák útján vásárolt termékek. Az alkoholfogyasztás veszélyességének mértékére vonatkozó, önbevalláson alapuló adatok sem adhatnak teljes körű eredményt, hiszen a társadalomra jellemző, általános attitűdök, úgymint, az alkoholfogyasztás normalizálása, illetve az arra vonatkozó önbevallást gátló személyes tényezők, jelentős mértékben torzíthatják az eredményeket.

Az IDEA Intézet 2025 januári, reprezentatív felmérése során a hivatalos adatok értelmezésének támogatásaként a felnőtt népesség szubjektív problémaérzékelésének szintjét vizsgálta. A mintába kerülteknek arra kellett választ adniuk, hogy a közvetlen családi, baráti környezetükben ismernek–e olyan embereket, akiknek az alkoholfogyasztási szokásai miatt problémák, konfliktusok, viták és feszültségek szoktak előfordulni. Az ezzel kapcsolatos információk egy újabb nézőpontot jelenthetnek a hivatalos statisztikákhoz képest is, hiszen a környezeti érzékelés szintjére vonatkoznak, a túlzott alkoholfogyasztás társadalmi hatásainak mértékére utalhatnak.

A KSH, önbevalláson alapuló számításai szerint jelenleg Magyarországon a felnőtt népesség 5–6 százaléka tekinthető nagyivónak, kockázatos, vagy problémás alkoholhasználónak, ami nagyjából 5–600 ezer hazai komoly alkoholfogyasztási problémákkal küzdő embert jelent. WHO adatai szerint a magyarországi felnőtt lakosság 21 százaléka lehet problémás alkoholfogyasztó, olyan, aki szokásai miatt kezelésre szorul, de legalábbis kezelésre szorulna. Ez már jóval nagyobb szám, hiszen eszerint Magyarországon több mint 1.5 millió felnőtt számára okoz súlyos problémákat az alkoholfogyasztás. A nyilvánosságban leggyakrabban hivatkozott szám az 1 millió alkoholbeteg. Erről ugyan kevésbé adhat közvetlen információkat, de a társadalmi hatások mértékéről jól tájékoztat a krónikus májbetegségekben és cirrózisban elhunytak számának alakulása, ezek a betegségek ugyanis jellemzően alkoholfogyasztással függnek össze. Hivatalos adatok szerint az ilyen betegségekben elhunytak száma 100 ezer lakosra vetítve jelenleg Romániában, Szlovákiában és Magyarországon a legmagasabb egész Európában.

Gyakoriak az alkoholfogyasztásból fakadó feszültségek

Az IDEA Intézet januári felmérésének adatai arra adnak válaszokat, hogy a felnőtt népesség mekkora hányada találkozik olyan emberekkel, akiknek szerintük, alkoholfogyasztási szokásai problémákat, vitákat vagy feszültséget okozhatnak saját, szűkebb, mindennapi környezetükben. Ugyan, ezek az adatok is önbevalláson alapulnak, de nem a válaszadókra saját magukra vonatkoznak, így elképzelhető, hogy „őszintébbek”. Az alkoholfogyasztás mértékétől, vagy a gyakoriságáról nem adnak közvetlen információkat, de megmutatják, mekkora tömeget érzékelnek Magyarországon maguk körül olyan emberi problémákat, feszültségeket, vitákat, amelyeket ők maguk a túlzott alkoholfogyasztásnak tulajdonítanak.

2025 januárjában a felnőttek 45 százaléka tudott a közvetlen, baráti, vagy családi környezetében olyan emberekről, akiknek alkoholfogyasztása problémákat, feszültségeket, vitákat okoz a mindennapok során. Ez azt jelenti, hogy több mint 3.5 millió hazai felnőtt ismer ilyen embereket barátai, vagy családtagjai között. A népesség harmada (35%) „csak” 1–2 érintettről tud, viszont 10 százalékuk, nagyjából 800 ezer felnőtt tehát, ennél is több alkoholproblémákkal küzdő embert lát maga körül.

Alk

Férfiak és nők hasonló arányban érzékelnek ilyen eseteket, viszont az életkor növekedésével együtt emelkedik azok aránya, akik tudnak alkoholfogyasztási problémákkal küzdő barátokról, családtagokról. Persze, egy–egy alkoholproblémával, alkoholbetegséggel küzdő emberről többen is tudhatnak, ugyanakkor az ilyen jellegű problémák, azok okai, sokszor hosszabb ideig láthatatlanok maradnak, akár közvetlen környezetben élők számára is.

A magyaroknak csak ötöde támogatná a reggeli szesztilalmat

Az elmúlt évtizedekben Magyarországon egy alkalommal akadt arra a példa, hogy a felnőtt népesség alkoholfogyasztásához fűződő jogát az állam tiltással akadályozta, korlátozta volna. 1978. január 1–én lépett érvénybe a belkereskedelmi miniszter 19/1977 (XII. 20.) Bk M számú rendelete, amelynek értelmében a vendéglátó üzletekben, munkanapokon, reggel 9 óráig tilos volt szeszes italt értékesíteni. Az ún. „reggeli szesztilalom” célja az volt, hogy a reggeli munkába igyekvők lehetőleg ne tudjanak alkoholos italokat fogyasztani. Az IDEA Intézet munkatársai januári felmérésük során arra voltak kíváncsiak, hogy vajon mekkora támogatottsága lenne jelenleg a magyar társadalomban egy hasonló intézkedésnek.

Az eredmények azt mutatják, hogy ez a támogatottság csak nagyon alacsony lenne. Annak ellenére, hogy a felnőttek majdnem fele ismer olyan embereket a környezetében is, akiknek komoly gondokat okoz a túlzott alkoholfogyasztás, csak a népesség alig ötöde támogatná a reggeli korlátozást (19%), miközben az emberek 52 százaléka nem értene egyet vele.

Alk(1)

 

Adatfelvételi információ: Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2024. december 31. és 2025. január 10. között vette fel online kitölthető kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére iskolai végzettség, életkor, nem, településtípus és régió tekintetében. A teljes magyar weben és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdező szoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül (CAWI) történt. Súlyozás során a különböző internet––– és közösségi oldal felhasználási szokások kontrollálásra kerülnek, kiegészítve ezzel a reprezentativitást biztosító súlyozási eljárásokat. A 1500 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,3 százalékpont.

 

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

2 990 Ft 5 990 Ft 14 990 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS

  • ikon ikon

    Viselj Átlátszós pólót!

    Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.

  • ikon ikon

    Üvegvisszaváltással

    Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!

  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

Megosztás